tsgvt5jfzki4

مشاوره کسب و کار از صفر تا صد به طور کامل

مشاور کسب و کار چیست ؟

شاید برای پی بردن به تعریفی جامع از مشاوره کسب و کار و آشنایی با مشاور کسب و کارنخست باید، شخص خود مشاور را برایتان تعریف کنیم. اصلا مشاور کسب و کارکیست؟ و قرار است چه کاری برای شما انجام دهد که شما نتوانسته اید با نمیتوانید آن را انجام دهید؟ آیا او قرار است کسب و کارشما را از ورشکستگی نجات دهد یا معجزه کسب و کارشما باشد؟ اینکه مشاوره کسب و کارکیست و چه میکند نیازمند تعریف شغل و حرفه شما است و سپس نیازمند تعریف وظایف فرد یا گروهی است که قرار است در غالب مشاور به رشد و توسعه کسب و کارشما کمک کند.

چرا به مشاور کسب و کار احتیاج داریم؟

برای تعریف بهتر وظیفه یک مشاورکسب و کارشاید بهتر باشد به یک داستان اشاره کنم. داستانی که قرار است از طریق آن فرق بین وظایف یک گروه یا فرد مشاور با وظایف یا محدودیت‌های یک مالک یا دارنده کسب و کارمشخص شود.

· هنگامی که ناسا برنامه فرستادن فضانوردان به فضا را آغاز کرد با مشکل کوچکی روبرو شد. آنها دریافتند که خودکارهایشان در فضای بدون جاذبه کار نمیکند( جوهر خودکار به سمت پائین جریان نمی یابد و روی سطح کاغذ نمیریزد.)

برای حل این مشکل آنها شرکت مشاورین اندرسون را انتخاب کردند. تحقیقات بیش از یک دهه طول کشید و 12 میلیون دلار صرف شد و در نهایت آن‌ها خودکاری طراحی کردند که در محیط بدون جاذبه می‌نوشت، زیر آب کار می کرد،

روی هر سطحی حتی کریستال هم میتوانست بنویسد و در دمای زیر صفر تا 300 درجه سانتی گراد هم کار می کرد. اما؛ روس‌ها راه‌حل ساده تری داشتند: آنها از مداد استفاده کردند.

چنین داستانی مصداقی روشن برای مقایسه دو روش در حل مساله است؛ تمرکز روی مشکل( نوشتن در فضا) یا تمرکز روی راه حل ( نوشتن در فضا با خودکار یا مداد ).

با این نمونه کوچک باید ادامه دهیم آنچه برای شما به عنوان کارفرما یا مالک مهم است نه فقط دیدن مشکل بلکه تمرکز بر روی حل مشکل است اکنون شماهستید که باید انتخاب کنید چه چیزی برای شما مهم است.

قطعا حل این مشکل برای شما به عنوان مالک یا کارفرما به تنهایی میسر نخواهد شد چرا که ارایه راهکار برای حل بسیاری از موانع یا ارایه راهکار برای حل مشکلات بعضا به فکر جمعی و در بسیاری از موارد نیز به فکر و تجربه افراد یا گروه احتیاج دارد از اینروی تجربه همه این موارد برای شما به عنوان مالک یا صاحب کسب و کار نه مقرون به صرفه است و نه چنین ریسکی ارزش تجربه را دارد.

از اینروی استفاده از تجربه افرادی که با چنین مواردی از قبل به کرات روبرو شده اند و دارای تجربه هستند به کار شما به عنوان یک کارفرما سرعت خواهند بخشید چرا که شما به جای تجربه تمامی این شکست‌ها و پیروزی‌ها قرار است از تجربیات تلخ و شیرین سایر کارآفرینان توسط مشاورینی که بنا به تخصص و تجربه آنان انتخاب شده است استفاده نمایید.

با این تعاریف باید گفت: به مشاور کسب و کار احتیاج داریم چون؛

یکم؛ نمی‌ خواهیم ریسک کنیم: ما به مشاوره کسب و کار احتیاج داریم چون قرار نیست کلیه شکست و پیروزی‌ها برای تداوم یک کسب و کاررا خودمان به تنهایی تجربه کنیم.

استفاده از تجربیات گروه مشاورین و متخصصین هر حوزه این امکان را به ما خواهد داد تا هم در هزینه و هم در زمان صرفه جویی کرده و برای یافتن راهکار و پیدا کردن راه حل از تجربه سایرین توسط مشاورین استفاده نماییم.

دوم؛ به برون سپاری سازمانی احتیاج داریم:بسیاری از کسب و کارهای هستند که توانایی مالی لازم برای انجام کلیه امور را ندارند یا چه بسا توانایی مالی مناسب برای استخدام و استفاده از مهارت وتوانایی نیروهای متخصص را ندارند

لذا برای دستیابی به مجموعه ای از این مهارت‌ها یا تخصص‌ها که داخل سازمان موجود نیست و امکان فراهم کردن ان نیز برای مالک فراهم نیست در راستای تامین و دستیابی به آن هدف ضروری است تا از تخصص و مهارت گروه‌های مشاورین متخصص در آن حوزه استفاده کرد.

نمونه بارز این مهم شرکت هایی هستند که در بحث مدیریت فروش تا بازاریابی و بازرگانی یا چه بسا آی تی یا تبلیغات و رسانه و حتی تولید محتوا یا امورات مربوط به رایانه و برنامه نویسی از مشاوره‌های تخصصی و مهارت‌های لازم در این بخش بهره‌مند هستند که میتوان از تجربه و مهارت آنان استفاده کرد.

سوم؛ قادر به شناسایی مشکلات درون سازمانی نیستیم:نباید فراموش کرد که عمده مهارت و تخصص گروه یا افراد مشاور در کسب و کارهاشناسایی مشکلات و پی بردن به نقاط قوت و ضعف سازمانی است.

به عبارتی شما تا زمانی که داخل سازمان غرق انجام وظایف خود هستند چه بسا فرصت تجزیه و تحلیل مشکلات را آنگونه که هست نداشته باشید

اما مشاوره کسب و کاراین فرصت را دارد تا با اشرافی که به مهارت و تخصص خود دارد از بیرون نظاره‌گر فعالیت شما باشد او فرد یا گروهی است که از بیرون روند شکست و پیروزی‌های شما را تجزیه و تحلیل می کند و این فرصت برای او مهیا است تا بتواند مشکلات نهفته سازمانی را بهتر از شما ارزیابی کند و با ارایه برنامه در راستای ارتقای بهره وری سازمان تلاش کند.

چهارم؛ نیازمند برنامه ریزی برای توسعه کسب و کار هستیم: بعضا کسب و کارهای کوچکبرای تهیه برنامه هایی در راستای گسترش و توسعه سازمانی یا شرکت نیازمند استفاده از تجربیات و دانش کافی افراد خارج از سازمان هستند.

اینکه شما صرفا از توانایی مالی لازم برای راه اندازی یک بنگاه یا کسب و کاربرخوردار هستید قطعا برای تداوم کار کافی نیست. شما به عنوان مالک یا دارنده یک برند یا بنگاه و یک کسب و کارمشخص به برنامه ای طولانی مدت یا چه بسا کوتاه مدت برای ماندگاری و رقابت نیاز دارید

از اینروی دانش و تجربه بسیاری از گروه‌ها در غالب مشاوره کسب و کاربه شما در خصوص اجرایی کردن برنامه‌های موفقیت آمیز و برنامه‌های اجرایی و سازمانی کمک خواهد بود. فراموش نکنید بسیاری از مشاورینکسب و کاراز جزئیات بیشتری در بخش های تخصصی خود مطلع هستند.

پنجم؛ شما نیاز به تغییر دارید: بسیاری از مشاوره هایکسب و کار توانایی ایجاد تغییر در بنگاه یا کسب و کارشما را دارد

لذا اگر شما قادر به ایجاد این تغییر نیستید آنان با استفاده از دانش تخصصی و تجربیات خود هم نحوه اجرای این تغییر را به کارکنان شما آموزش خواهند داد و هم در ادامه در نحوه اجرای درست آن نظارت خواهند داشت.

ششم ؛ شانس زنده ماندن و رقابت دارید: براساس آمار 70 درصد بنگاه یا کسب و کارهاییکه از دانش و تجربه مشاوره کسب و کاراستفاده کرده اند بیش از 5 سال سرپای مانده و شانس رقابت با سایر رقبای را داشته اند.

براساس نظرسنجی‌های صورت گرفته در مجله هاروارد بین 45 مدیر کسب و کار که با مشاورکسب و کاردر ارتباط بوده اند؛

84% از این مدیران عنوان کرده‌اند که از اشتباهات رایج هزینه بر و زمان‌بر اجتناب کرده و در کارها به سرعت لازم رسیده اند.

69% با استفاده از مشاورهکسب و کارتصمیمات بهتری گرفته اند.

71% عنوان کرده اند که عملکرد شرکتشان بهبود یافته است.

هفتم؛ مشاوره کسب و کار به شما و کارکنان شما انگیزه می دهند:مشاورکسب و کاردر غیاب یک رئیس، در روزهای سخت کار همراه شما است و راهنمایی‌ها او به شما برای تداوم راه قطعا انگیزه لازم را خواهد داد.

از سویی دیگر استفاده ازمشاورهکسب و کاراین امکان را به شما میدهد تا در راه اندازی کسب و کارهای کوچک، اهدافتان را از راه اندازی بنگاه یا کسب و کارمشخص کرده و نسبت به عملیاتی کردن و اجرای صحیح برنامه‌ها همواره از کمک‌های یک همراه متخصص و مجرب استفاده نمایید.

هشتم؛ مشاور کسب و کار شبکه کاری شما را گسترش خواهد داد: برای راه اندازی کسب و کارهایکوچک و حتی کسب و کارهای بزرگ شما میتوانید از شبکه دوستان و مشتریان اطراف گروه مشاورکسب و کارکه حاصل سالها فعالیت و دانش و تجربه اوست استفاده نمایید.

این شبکه کاری یا می‌تواند معرفی نیروهای لازم برای مجموعه شما باشد یا در راه اندازی و استفاده از برنامه‌های توسعه فروش و بازاریابی و حتی بالقوه کردن پتانسیل مشتریان، اطلاعات و راهنمایی‌های لازم را که حاصل سالها کار مستمر آنان بوده است در اختیار داشته باشید.

با این تعاریف اکنون بهتر می‌توانیم بگوئیم که یک مشاورکسب و کارکیست و چه کمکی میتواند به ما بکند. اما در ادامه در توضیح بهترین مشاور کسب و کارکیست و وظایف یک مشاور کسب و کارچیست باید در توضیح هرچه بهتر این مهم با نحوه عملیاتی کردن برنامه های یک مشاورکسب و کاربیشتر آشنا شویم.

بهترین مشاور کسب و کار کیست؟

بهترین مشاور کسب و کار کسی است که از بیرون ناظر فعالیت‌های شما است. شاید برای توضیح هرچه بهتر این بخش آن را با یک مثال شروع کنیم.

شما می‌توانید مالک یا صاحب یک کارخانه سنگ باشید که برای توسعه و رشد میزان فروش از مشاورهکسب و کارکمک گرفته اید. یا شما به عنوان مالک چنین کارخانه ای اصلا اعتقادی به مشاوره کسب و کارندارید

که صرفا جهت ارزیابی مشاوره این گروه از آنان دعوت به کار کرده اید یا بالعکس می خواهید از شکست ها و تجربیات سایر شرکت‌ها مطلع شده و به جای تجربه کلیه شکست‌ها و پیروزی‌ها در کسب و کارو البته رقابت در بازار که نیازمند زمان و هزینه است از دانش و تجربه مشاورین کسب و کاراستفاده نمایید.

برای این کار سراغ مشاورین کسب و کاری می‌روید که با تخصص کسب و کارشما آشنا هستند و قرار است بنا به تخصص و دانشی که خود آنان از آن برخوردار هستند

پس از تجزیه و تحلیل کسب و کار شما نقاط ضعف و قوت کسب و کارشما را به شما نشان دهند و در ادامه با همفکری یکدیگر این نقاط ضعف را پوشش داده و برنامه های لازم را برای هدف نهایی که فروش بهتر و رقابت در بازار رقابتی است اجرایی کنند.

شاید این سئوال برای شما پیش آید که چرا یک مشاورکسب و کارنقاط ضعف و قوت بنگاه یا کارخانه مرا به من گوشزد کند خودم بهتر از هر کسی دیگری با ضعف و قوت تیم خودم آشنا هستم.

شاید این بخش از صحبت‌های شما کمی منطقی باشد اما باید توجه داشته باشید که یک مشاورکسب و کاراز مزیت بی‌طرفی برخوردار است، او از بیرون سازمان شما شاهد فعالیت‌های شرکت یا بنگاه و کارخانه شما است و سالها دانش و تجربه او قرار است با شما از نقاط ضعف و قوت بحث کند.

· بهترین مشاور کسب و کار ناظر بیرونی فعالیت‌های شماست؛ مشاور کسب و کارفرد یا گروهی هستند که از بیرون، پیکره و ساختار شرکت یا سازمان شما را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهند و قرار است

در ادامه با تجزیه و تحلیل فعالیت‌ها از جمله فعالیت‌های فروش، بازاریابی یا مدیریت و حتی سیستم اداری، شما را از طریق پیشنهاداتی که ارایه می‌دهند در رسیدن به هدف نهایی که در این بحث فروش بیشتر و حضور در بازارهای رقابتی است شما را همراهی کنند.

مشاوره کسب و کارهای تخصصی

شاید این پرسش برای شمامطرح شود که کسب و کارشما تخصصی و حرفه ای است مشاور کسب و کارچگونه می‌خواهد با کلیه تخصص‌‌های کاری شما آشنا باشد و به شما کمک کند؟ در پاسخ باید گفت: بسیاری از مشاورین کسب و کارهامتخصص آن حرفه هستند.

به عبارتی اگر شما نیازمند شناخته شدن در بازار هستید و نقطه ضعف شما در کسب و کارتان مطرح نبودن برند یا گم‌نامی در بازار است باید از مشاوره تبلیغات یا رسانه کمک بگیرید تا به شما در انجام هر چه بهتر تبلیغات و شناخته شدن در بازار بین رقبا کمک کند.

صرف هزینه اندک و زمان کم تا رسیدن به هدف، عمده هدف از انتخاب یک گروه مشاور است اما چه بسا در ادامه برای شما شناخته شدن در بازار صرفا با همراهی یک تیم رسانه یا تبلیغات میسر نشود بلکه کالای شما یا برند و نوع فعالیت شما برای مطرح شدن نیازمند حضور در بازار رقابتی داشته باشد.

پس برای تداوم چنین رقابتی نه صرفا مشاور تبلیغات که بیشتر به مشاورین فروش یا چه بسا مشاورین بازاریابی و بازرگانی نیز احتیاج داشته باشد.

مشاورینی که قرار است بنا به تخصصی که حاصل سالها تحصیل و دانش آنان در آن زمینه است در اجرای برنامه‌های فروش و پیاده سازی برنامه‌های طولانی مدت یا کوتاه مدت با استفاده از تجربیاتی که ناشی از سالها کار و تجربه است به شما در این زمینه مشاوره و راهنمایی های لازم را ارایه بدهد.

وظایف مشاور کسب و کار

شاید بهتر باشد برای آشنایی بیشتر با مشاورین کسب و کاراشاره ای به وظایف این گروه از افراد داشته باشیم در توضیح این بخش نیز باید به چند مورد اشاره داشت از جمله؛

· گام اول؛ کشف و مکاشفه بخشی از وظایف آنان است: بدین معنا که یکی از عمده وظایف مشاوره کسب و کارکشف فعالیت‌ها و توانایی‌های میدیریتی و اجرایی در سازمان شماست.

این گروه قرار است با تجزیه و تحلیل کسب و کارشما اطلاعاتی را راجب به نحوه فعالیت شما بدست آورند. از اینروی لازم است تا برای کسب این اطلاعات با صاحب یا صاحبین ان بنگاه وقت بگذراند یا صحبت کرده و به پرسش‌هایشان پاسخ بدهند.

مشاور کسب و کار قرار است طی دیدار با هیات مدیره یا کارکنان سازمان به تجزیه و تحلیل مالی و چه بسا مواد اولیه و میزان فروش و شیوه بازاریابی سازمان پی ببرد تا در طول این فرایند با جزئیات و عملکرد سازمان شما بهتر آشنا شده و فعالیت‌های سازمانی شما را کشف کرده و بداند که چه کارها و اقداماتی باید در طول این فرایند تا رسیدن به هدف نهایی مد نظر او و شما باشد.

فراموش نکنید مشاورین کسب و کارهامعمولا خودشان از گروه‌های کارآفرینانی هستند که می‌دانند چه برنامه هایی برای موفقیت شما ضروری است.

· گام دوم؛ شناسایی مشکلات و فرصت‌ها است: از آنجایی که یک تیم مشاوره از تجربیات مختلفی بهره‌مند است و درعین حال کاملا بی‌طرف بوده و از بیرون ناظر فعالیت‌های سازمانی شماست با استفاده از اطلاعاتی که حاصل مکاشفه او بوده است

بدور از هرگونه هیجان و استرس قرار است از تخصص و دانش خود تا رسیدن به هدف به شما کمک کند. به عنوان مثال؛ شاید برخی از مشکلات درون سازمانی شما ناشی از بحث‌های مدیریتی یا عدم استفاده موفق از توانایی‌های نیروها و کارکنانتان باشد و چه بسا بخشی دیگر از مشکلات مسائلی است

که بدلیل مشغله‌های ذهنی و درگیری‌های مالی یا غیره با عناصر اصلی مساله، شما نتوانسته اید به درستی درکی از ان مشکل داشته باشد.

به عنوان مثال شاید مشکل در نداشتن برنامه تبلیغات است از اینروی باید از مشاوره تبلیغات یا مشاور رسانه کمک بگیرید.

چنین مشاوری قطعا برای تداوم راه نخست با مجموعه شما آشنا می‌شود و سپس به ارزیابی بازار و نیازها و امکانات شما می‌پردازد و در ادامه برنامه ای برای اجرای درست برنامه‌های تبلیغاتی به شما ارایه میدهد برنامه‌هایی که چه بسا به ترتیب؛

1. مقوله بازاریابی شرکت

2. مقوله فروش و میزان فروش

3. نحوه اجرای برنامه‌های تبلیغاتی را در سازمان تحت شعاع قرار دهد .

4. او برای تداوم کار برای شما لیستی از امورات لازم را تهیه می‌کند. نیازها را شناسایی و برای اجرا برنامه ارایه می‌دهد.

5. مثل نیاز به ؛

6. سایت اینترنتی .

7. مسئولیت سایت و برنامه نویسی و طراحی سایت و سپس؛

8. تولید محتوا و استفاده از المانهای مختلف تبلیغاتی در سایت

9. شناسایی ضرورت استفاده از تبلیغات مجازی تا تبلیغات رسانه‌ای نظیر ضرورت میزان حضور در تبیلغات رادیو یا تلویزیون.

10. ضرورت بهره گیری از تبلیغات درون شهری و غیره …..

از جمله برنامه‌های یک مشاور تبلیغات درون سازمان شما خواهد بود. یا شما بخشی از کار را تا رسیدن به هدف درون سازمان بنا به مشاوره‌های دریافت شده انجام خواهید داد یا به برون سپاری این بخش تن خواهید داد.

گام سوم؛ عملیاتی کردن برنامه‌ها و پیشنهادات مشاور است؛ فراموش نکنید مشاور براساس تجربه و تخصص و دانش خود مشکلات و فرصت ها را شناسایی و ارزیابی کرده است.

او برنامه ای در راستای اجرای فرصت‌ها و راهکارهایی پیرامون حل مشکلات ارایه داده است و در نهایت این مالک آن کسب و کاراست که قرار است تصمیم بگیرد تا چه اندازه از این برنامه‌های باید عملیاتی بشوند.

مالک یا صاحب کسب و کاربا استفاده از این برنامه‌ها پیشنهاداتی که از سوی مشاور یا مشاورینکسب و کاربه او ارایه شده است را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و سپس براساس بعضا نیاز مالی سازمان نسبت به برنامه و طرح بازخوردهایی خواهد داشت و نقطه نظراتی را انتقال خواهد داد.

در ادامه این مشاورکسب و کاراست که باید براساس بازتاب‌های صورت گرفته در صورت لزوم یا نسبت به اجرایی کردن آن اقدام کند یا نسبت به تغییر و اصلاح برنامه فکر کند.

گام چهارم؛ مرحله اجرای برنامه‌هاست:در این مرحله اگر مالک و مشاور بر رویِ اجرای یک طرح یا برنامه اتفاق نظر داشته باشند مشاور باید به مرحله بعدی گام بردارد.

مرحله ای با عنوان بازسازی و اجرای طرح. در این مرحلهمشاورکسب و کاربه همان اندازه که به پیشرفت طرح و برنامه فکر می‌کند باید به نحوه تنظیم و اجرای برنامه مشاوره ای خود نیز واقف باشد و آن را ارزیابی کرده و نسبت به اجرای برنامه با در نظر گرفتن مسائلی چون ایجاد سرمایه یا حتی کاهش و حذف بدهی های سازمان اقدام کند.

پس از آشنایی با عمده وظایف یک مشاورکسب و کارشاید این پرسش ایجاد بشود که برای تداوم همکاری با چنین افرادی به چه میزان پول یا سرمایه ای احتیاج باشد.

چگونه مشاور کسب و کار شویم

هیچ کس از پیش خود چیزی نشد، هیچ آهن، خنجر تیزی نشد/ هیچ قنادی نشد استادکار، تا که شاگردِ، شکر ریزی نشد

شاید این بیت از اشعار مولانا بهترین پاسخ برای آنانی باشد که می پرسند چگونه مشاور کسب و کار شویم.البته گذشته از این بیت شعر، مسلم است

که برای ورود به هر حرفه ای آموزش حرف نخست آن است اما بسیاری از کسب و کارها هستند که دانش و تخصص در آن حرفه ضرورت اشتغال در آن است. چیزی مشابه مشاور وب یا مشاور کسب و کاریا حتی مشاور رسانه یا تبلیغات.

این درست است که عنوان می شود معمولا بیشتر مشاورین کسب و کار خودشان کارآفرینان موفق آن حوزه هستند و این صرفا به این دلیل است که به ابزارهای لازم در آن حرفه مسلط هستند.

اینکه شما چگونه مشاور کسب و کارخواهید شد باید گفت: دانش در کنار تجربه کاری از جمله رموز ورود و موفقیت در آن است. برای ورود به بحث مشاور کسب و کارنیز قطعا تحصیلات در حوزه مشخص رمز ورود به آن حوزه و در ادامه تسلط و تجربه کاری در آن بخش رمز موفقیت شما در آن حوزه خواهد بود.

شما میتوانید مشاور تبلیغات و رسانه‌ای موفقی باشید پس ضروری است که نخست به ابزارهای فنی آن مسلط باشید از تحصیلات آکادمیک گرفته تا تحصیلات فنی و سپس تجربه کاری و همراهی با تیم‌های موفق قطعا به شما در تداوم آن کمک خواهد کرد.

آموزش مشاور کسب و کار

دانشگاه‌های کارآفرینی در این زمینه به شما کمک شایان توجهی خواهد کرد،به عنوان مثال برای آنکه مشاور مدیریت خوبی باشیم ضروری است تا ابتدا مجموعه‌ای از مهارت‌های عمومی را در حوزه کسب و کار یاد بگیریم و سپس در یک یا دو حوزه مشخص متخصص بشویم.

فراموش نکنید مشاورین حرفه ای از برخی ویژگی‌ها همچون موارد زیر بهره‌مند هستند مواردی چون؛

· تحصیلات مرتبط با حوزه تخصصی مشاوره کسب و کار دارند؛ معمولا مشاورین کسب و کارو همچنین مشاورین مدیریت در یکی از رشته های مربوط به کسب و کارمانند مدیریت بازرگانی مدیریت عمومی یا MBA تحصیل کرده اند.

· تجربه کافی در رشته مد نظر دارند؛مشاورین کسب و کارو مشاورین مدیریت ضروری است تاسابقه کار کافی در بازار و به ویژه حرفه مشخص داشته باشند تا بتوانند براساس توانایی و تجربه که ضرورت این کار است نسبت به ارایه مشاوره کسب و کاراقدام کنند.

· گواهینامه مرتبط؛ باید یادآور شد در بسیاری از کشورهای توسعه یافتهمشاوران مدیریت و مشاوره کسب و کار در دوره‌های و کارگاه‌های حرفه ای شرکت کرده و کسب تجربه می‌کنند و سپس نسبت به کار مشاوره اقدام می‌کنند.

گواهینامه CMC نیز یکی از گواهینامه‌های معتبر بین المللی در بخش مشاور مدیریت است که برای تداوم این کار داشتن این مدرک ضروری است.

قیمت مشاور کسب و کار

عوامل مختلفی در تعیین تعرفه مشاوره کسب و کارتاثیر گذار است از جمله اینکه این مشاوره از چه صورتی انجام گرفته یا چه مسافتی برای ارایه مشاوره پیموده شده

و حتی بعضا چند ساعت یا چه میزان وقت و زمان برای انجام کار صرف شده است در تعیین این قیمت تاثیر گذار خواهد بود. به ترتیب مسائلی چون نوع و شیوه انجام مشاورهکسب و کاراز جمله؛

1. مشاوره ایمیلی یا مکاتبه ای

2. مشاوره آنلاین یا به صورت چت روم

3. مشاوره تلفنی کسب و کار

4. مشاوره حضوری در محل سازمان یا کسب و کار

5. مشاوره به صورت پروژه ای یا یک باره

6. تعداد جلسات و زمان حضور مشاور در دفتر سازمان شما

7. بزرگی و ابعاد یک پروژه

جملگی از جمله مسائلی هستند که درتعیینقیمت نهایی مشاورکسب و کارتاثیرگذار هستند از اینروی به عنوان مثال در تعیین قیمت مشاورکسب و کاربا توجه به مسافتی که یک مشاور از مرکز شهر تا شهرستان را طی خواهد کرد نیز باید در ارزیابی‌های تعرفه خدماتی خود و سازمانتان بگنجانید.

مشاور کسب و کارهای آنلاین

کسب و کارهای آنلاینچیزی مثل فروش آنلاین محصولات و خدماتی که امروزه به دلیل شیوع بیماری کرونا بیشتر با آنان سرو کار داریم نمونه بارزی از این مدل کسب و کارهستند. نمونه کوچک و عینی این مدل کسب و کارهاهمان سوپر مارکت‌های آنلاینی هستند که برای خرید هر روزه از آنان اقدام میکنیم .

قطعا صاحب یا مالک سوپر مارکت شناختی از نت و دنیای دیجیتال مارکتینگ ندارد و راه اندازی و پیاده کردن چنین مدل‌های کسب و کارنیز وظیفه مشاورینی است که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند.

مشاور کسب و کار آنلاین به مالک یا صاحبین مشاغل در ارایه طرح و راه اندازی صفر تا صد کار با ارایه مشاوره و نظارت بر اجرای توامان آن کمک‌های قابل توجهی می کنند.

مشاور کسب و کارهای اینترنتی

مشاور کسب و کارهای اینترنتی نیز عملکردی مشابه کسب و کارهای آنلاین دارد با این تفاوت که در این بخش راه اندازی صفحات وب و معرفی محصولات و خدمات شرکت‌ها یا موسسات ولو موسسات و شرکت‌های بزرگ و کوچک اولویت کاری افرادی است که قرار است

از طریق اینترنت و دنیای مجازی نسبت به جذب مشتری و فروش اقدام کنند. برای راه اندازی چنین طرح و برنامه ای که امروزه بین کلیه افرادی که در اینترنت و فضای مجازی فعالیت دارند قطعا استفاده از تجربیات یک مشاور کسب و کارهای اینترنتی خالی از لطف نخواهد بود.

چرا که مشاور کسب و کارهای اینترنتیبراساس سوابق علمی و تجربیات شرط متمایز عمل کردن را بهتر از سایرین می داند.

نتیجه گیری

با توجه به تعریفی که از مشاورکسب و کارارایه دادیم و شرح وظایف کوتاهی که از این حرفه ارایه کردیم در پاسخ به این پرسش نهایی که مشاورکسب و کارچیست؟ عمدتا باید به نوع حرفه و نقاط ضعف و قوت سازمان شما اشاره کنیم

که آیا با توجه به تعاریف ارایه شده شخص شما و سازمان شما ظرفیت لازم برای برخورداری از مشاوره گروه یا افراد مشاور کسب و کاررا دارد؟ و آیا این تمایل تا انتها تا برطرف کردن مشکلات و البته استفاده از فرصت‌ها برای شما فراهم خواهد بود یا خیر؟.

فراموش نکنید مشاورکسب و کاربعضا خودش از افراد کارآفرین تلقی می‌شود که قرار است مشاوره‌های او شما را در راستای شناسایی فرصت‌ها ترغیب کند و تا زمانیکه خود شما نخواهید،

برنامه‌های او عملیاتی نخواهد شد از این روی ضمن اینکه این فرصت برای مشاورکسب و کارفراهم می‌شود تا با سازمان و فعالیت‌های سازمانی شما آشنا بشود این شما هستید که به عنوان مالک یا دارنده یک برند ضمن آشنایی با برنامه‌ها و طرح‌هایمشاور کسب و کاربه او اجازه و فرصت اجرای برنامه‌ها را میدهید.

لذا ضروری است تا رسیدن به هدف که منجر به انتخاب مشاور شده است ضمن همفکری و بحث پیرامون ضعف و فرصت‌ها، برای پوشش هرچه بهتر تا رسیدن به هدف از نزدیک با نقطه نظرات یکیدگر آشنا شده و در راستای اجرای برنامه‌ها یکدیگر را همراهی کنید.

منبع از بازار اکادمی

برچسب‌ها: بدون برچسب

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *